Znáte výhody sdílené ekonomiky? Seznamte se s námi s „kooperativní dovolenou“.
Je zajímavé, že když se věci pojmenují moderněji, lidé k nim mají větší důvěru. Když se řekne sdílená ekonomika, mnoho lidí zpozorní a je ochotno naslouchat, protože to evokuje něco nového, dobrého a pro ně výhodného, kde mohou ušetřit své peníze. Jedno přísloví říká, že pro stromy nevidíme les, a tak někdy nevidíme ani poklad, který máme před očima.
Podle Wikipedie je ekonomika sdílení podmnožinou tzv. kolaborativní ekonomiky, což není nic jiného než ekonomika spolupráce. Zde se dostáváme k tomu, že kooperativismus, jak ho známe na Slovensku, je do značné míry totéž, jen v „retro“ vydání. Když se však řekne „družstevnictví“ nebo „kooperativismus“, mnoho lidí si vybaví něco zastaralého, nemoderního, co skončilo po roce 1989.
Družstevnictví však zažívá oživení, protože právě v době krize se lidé spojují, aby si navzájem pomohli. Po celé planetě se lidé sdružují do družstev hlavně proto, aby byli jako jednotlivci efektivnější, mohli uspokojovat své potřeby a využívat společně vytvořený majetek. Proto jsou družstva přítomna v různých odvětvích ekonomiky, všude tam, kde je potřeba, aby lidé šli nad rámec vytváření zisku, a všude tam, kde je také potřeba efektivně využívat zdroje.
V našem Tradičním družstvu jsme si vytvořili strategii (know-how) pro budování pasivního příjmu prostřednictvím cestovního ruchu a rekreace, protože ze zkušenosti víme, že každý člověk si chce, ale také potřebuje alespoň 1-2x ročně odpočinout a dovolenou, aby se zotavil po náročné práci. Lze sdílenou ekonomiku využít i v cestovním ruchu jako nástroj pro zlevnění dovolené? Co si o tom myslíte?

Otázka zněla: Jak zlevnit dovolenou pro nás členy? Odpověď je jednoduchá. Tím, že členové budou vlastnit vlastní rekreační objekty, kde nebudeme muset platit za ubytování. Běžní členové družstva jezdí na dovolenou v průměru 1-2krát ročně a nemusíme si kvůli tomu kupovat celý byt. Přiznejme si, kolik lidí si dnes může dovolit koupit vlastní rekreační nemovitost? Pokud se však lidé spojí, je to reálnější a pro tisíce členů také efektivnější. Rok má zhruba 52 týdnů, a pokud je rekreační nemovitost obyvatelná po celý rok, stovky členů družstva a jejich rodin si přijdou na své. Je důležité, aby byla rekreační nemovitost ve vlastnictví členů obyvatelná po celý rok, protože to vyhoví rozmanitosti naší členské základny. Někdo rád tráví dovolenou v létě, někdo v zimě a někdo na podzim nebo na jaře. Ze zkušenosti víme, že pokud má nemovitost „dobrou adresu“, členové se do ní se svými rodinami opakovaně vracejí.
Proto jsme se rozhodli koupit hotel Raj ve Slovenském ráji do našeho družstva a stát se spolumajiteli celoročního rekreačního objektu. V současné době probíhá modernizace hotelu Raj, abychom ještě více zatraktivnili náš jedinečný prázdninový program PV. Díky tomuto programu nemusíme platit za ubytování ve vlastních nemovitostech, ale pouze přívětivý poplatek za výměnu celého apartmánu na 1 týden. V současné době činí tento poplatek 119 €/apartmán/týden. Díky prázdninovému programu můžeme navštívit i jiné soukromé apartmány po celém světě, se kterými se družstvo dohodlo na výměnném pobytu, což je také ekonomicky výhodnější než standardní prázdninové možnosti. K dispozici máme více než 2700 prázdninových destinací. Tímto způsobem prakticky efektivně využíváme naše společné zdroje a přispíváme k udržitelnému podnikání v cestovním ruchu. Náš systém dovolených můžeme směle nazvat „kooperativní dovolená“.
Pokud chcete vědět, co děláme, seznamte se s námi blíže například ve videu ZDE. Přečíst si můžete také naše další blogy, ve kterých se věnujeme družstvům a družstevnictví.
Členové tradičního družstva
Discover more from Tradiční družstvo: řešení na důchod
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Pingback: Moje družstvo - stránka družstevníka Kolik stojí dovolená na Lanzarote pro 6 osob? - Moje družstvo - stránka družstevníka
Komentáře jsou uzavřeny.